RECENZJE FILMÓW / KSIĄŻEK / GIER PLANSZOWYCH I KOMPUTEROWYCH / SCIENCE FICTION / HORROR / FANTASY / THRILLER / POSTAPOKALIPSA

poniedziałek, 9 sierpnia 2010

Część pierwsza z cyklu "Mroki Średniowiecza"


Szaty uprane

Och, Cedryku! Ukochany!
Skończył nam się płyn do tkanin!
Na to Cedryk czule rzecze:
Upierz, Milgrid, gacie w rzece.

***

2 komentarze:

  1. Ten jakże wspaniały utwór w bardzo prosty sposób ukazuje życie rycerza, jakim ewidentnie jest Cedryk.
    Odczytać można tu wyraźnie, że Cedryk jest typowym rycerzem poświęcającym się i służącym swojemu królowi i ojczyźnie. Żyje on zgodnie z nakazaniami wiary oraz kodeksem rycerskim, którego główną zasadą było noszenie czystych gaci. Wraz z cnotliwą i wierną żoną zrobią wszystko co w ich mocy, aby kodeksu tego nie złamać. Pomimo przeszkód stawianych im na drodze (brak podstawowych artykułów chemicznych), znajdują sposób, aby je przezwyciężyć. Dzięki ich silnej miłości, a także wsparcie jakiego nawzajem sobie udzielają, Cedryk w pełnej krasie będzie mógł ponownie stanąć u boku króla w obronie ukochanej ojczyzny.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przepiękny wiersz oraz równie wspaniała interpretacja!!! Ten utwór doskonale obrazuje, że kiedy dwoje ludzi się kocha, nawet takie nieszczęście jak brak płynu do tkanin, nie może zaburzyć tej cudownej harmonii, bowiem z każdej opresji można wyjść cało, jeśli ma się oparcie w drugiej (jakże pomysłowej w tym przypadku) osobie! Czyste gacie Cedryka są tu jakże nośnym symbolem harmonii, radości płynącej z wspólnych rozmów o tak błahych zjawiskach jak prace domowe, ale też tak doniosłych jak zachowanie higieny w każdej sytuacji, nawet w chwilach niedostatku.

    OdpowiedzUsuń