Cykl trzech powiązanych ze sobą tematycznie utworów, który zbiorowo nazwałem PUHAR (zamierzony błąd ortograficzny) powstał niejako na bazie pewnego aktu prawnego obowiązującego w naszym wspaniałym kraju. Tytuł tej regulacji brzmi następująco:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
z dnia 15 lutego 2010 r.
w sprawie wymagań i sposobu postępowania przy utrzymywaniu gatunków zwierząt gospodarskich, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej
Po pierwsze, polecam wszystkim zapoznanie się z tym niedługim aktem prawnym (ok. 10 stron), z uwagi na wiele humorystycznych zapisów, dość absurdalnych dla przeciętnego człowieka. Ba! Ale ta regulacja nie jest przecież skierowana do przeciętnego człowieka, ale raczej do rolników i hodowców zwierząt typu świnie, kury. Dlatego też pomyślałem sobie, że niewielu rolników w Polsce zapozna się z takim aktem prawnym. Prawdopodobnie niewielu rolników w Polsce zapozna się z jakimkolwiek aktem prawnym (bez urazy drodzy rolnicy). Stąd moja idea stworzenia poezji użytecznej rolnikowi, czyli poezji, która nad walory artystyczne przedkłada walory pragmatyczne. Niech poezja trafi pod strzechy! "Gazeta i książka w rękach robotnika i chłopa", jak głosił pewien propagandowy plakat z epoki PRL-u...
A oto i same utwory (w nawiasach numery paragrafów przytoczonego wyżej rozporządzenia, na których się wzorowałem i były one dla mnie głęboką inspiracją).
Dobrostan Brojlerów (§6.2)
Brojlery to kurczęta
Mające to do siebie
Że trzeba je doglądać
Dwa razy dziennie
A gdy spojrzysz na brojlera
Zwróćże na to swą uwagę
Czy ptaszysko nie umiera
I czy trzyma dobrą wagę
***
Kanibalizm (§33)
Czasem kury nioski
Agresja ponosi
Wydziobuje wtedy pióra
Jednej kurze druga kura
Aby temu przeciwdziałać
Szybko dzwoń po konowała
Gdy przyjedzie weterynarz
Dzioby kurom poprzycina
***
Piłka? Zabawka? Figurka? (§21)
Świniom zapewnić należy
Rozmaite materiały
Które uwagę tych zwierzy
Będą absorbowały
Patrzy sobie świnia więc
O! Jakaś fajna rzecz!
***
Wspaniałe kompendium z zakresu hodowli zwierząt gospodarskich! Wszystko po to, by uczynić nasze gospodarstwa wzorcowymi gospodarstwami świata, a może nawet wszechświata! Dobrobyt zwierząt gospodarskich przekłada się bowiem w sposób bezpośredni na dobrobyt mieszkańców miast i wsi, o czym wielu z nas zapomina na co dzień! Dlatego bardzo pochwalam pomysł stworzenia takiego kompendium, czym autor oddaje nieocenioną przysługę narodowi i całemu światu!!! Osobiście przyznałabym za to medal z napisem "Szwecja"!
OdpowiedzUsuń